Kedilerde Duygusal Gelişim Süreci

Kedilerde Duygusal Gelişim Süreci ait tanıtım resmi

Ana karnında kedi

 

Kedilerde sağlıklı bir gebelik iki ay kadar sürer. Döllenmenin üçüncü haftasından itibaren yavru adayının dokunma duygusu belirir. Bu da araştırmacı kedinin daha ana karnında göreve başladığının göstergesidir. Yavrunun yön duyusu da doğum öncesinde ortaya çıkar. Kedilerin güçlü reflekslere sahip olmasının en önemli dayanağı bu süreçte gizlidir. Geciken gebelikler anormaldir. Akıntı, hareketsizlik, yemek yememe ve bulanık gözler zor veya sakat doğumun belirtileridir.Bu durumda hemen veterinere götürülmelidir.

 

Kedilerin hamilelik dönemlerinde yaptırtacağınız aşıların hamiliğine olumsuz bir etkisi olmaz tam tersine bu dönemde yapılan aşılamalar oluşturdukları yüksek antikorlarla yavru kanına daha çok geçerek yavruyu doğumdan sonra hastalıklara karşı daha iyi korurlar. Hamilelik döneminde kedinizin sağlığı herzaman kinden dahada çok önemlidir. unutmayın ki pek çok hastalık ve iç parazit daha anne karnındayken yavruya geçer.

 

Doğum

 

Piskolojik olarak anne kedi doğumdan 10-15 gün önce bazan çok daha önce doğumu yapacağı bölgeyi önceden tespit eder. Bu bölge genellikle evin kuytu rahatsı edilemeyeceğine inandığı bir yer olur. rahat bir doğum yapabilmek için gereken ne varsa hepmen hemen her şeyini buraya taşımaya çalışır. Bu dönemde kendini pek elletmez ve sevdirmez hareketleri yavaşlamış yükseklere tırmanma eğilimi azalmış iştahı artmış ve oldukça huysuz olmaya başlamıştır. Doğum yaklaştıkça bu belrtiler artarak sürer. Doğumun başlaması onun kuytu bölgesine çekilmesi ve sancılarının başlamasıyla belli olur. Sancılardan dolayı sesi boğuklaşır ve acılı bir ses tonuna bürünür. Bu belirtilerden yakalaşık yarım saat sonra karnında kasılmalar başlar ki bunları sizlerde uzaktan seyredebilirisniz. Bu dönemde onu rahatsız etmemek gerekir. Karında kasılmalar gittikçe artar ve dakikada 1-2 sefere kadar ulaşır bu esnada kedinizin arkasından akan bir siviyi farkedersiniz 10-15 dakka içindede yavru dünyaya gelir. Doğumun süresi anne karnındaki yavru sayısıyla alakalıdır.

 

24 saat içinde döğumunu tamamlayan kedilerde olabilir. her akıntıdan sonra bir yavru dünyaya gelir ki bu oldukça önemlidir. çünkü akıntı olduğu halde yavrunun doğmaması içerlerde bir problemin olduğunu gösterir ki buda sizin hemen telefona sarılıp veteriner hekiminizi ziyaret etmeniz manasına gelir. fakat bu durumlara sıkça karşılanmaz ve çoğu kedi herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan doğumunu gerçekleştirir. Bu dönemde en önemli konu döğum tamamlanmış olsadahi anne yavrularını size tanıtmaya karar vermeden sizin onları ellemeniz yada sevmenizdir. Çünkü böyle bir durumda kediniz sizi kıskanıp yavrularını öldürebilir. En doğrusu bu dönemde anneyle ilgilenmek yavruları pek önemsememek ve bir anormalliğin olup olmadığını uzaktan kontrol etmektir. Yeni doğan kedilerin gözleri kapalıdır.İşitme duyuları gelişmemiştir. Bu nedenle ana karnında gelişen yön, koku ve dokunma duyuları sayesinde anneyle iletişim kurabilirler.Sonuçta tüm bebeklerde olduğu gibi kedi yavrularının tek ihtiyacı anne sıcaklığı ve sütüdür. Vücut ısılarını dengeleyemeyen yavrular ısınmak için anneye ve kardeşlerine sokulurlar. Yedinci haftada derilerinin gelişmesi ile birlikte vücut ısılarını dengelemeye başlarlar. İlk on gün neredeyse hiç hareket edemeyen yavrular sadece ağır ağır sürünürler. Bunu da sıcak ortama kavuşmak için yaparlar.Birinci ayın sonunda minik turlar bir hafta kadar sonra da neşeli koşular başlar. Görme Gözlerin açılması bir hafta on gün arasında olur.

 

Ancak iki haftayı da bulduğu olabilir.Görme yeteneği yavaş yavaş gelişir. İki üç hafta içinde görme duygusunu tanıma için kullanmaya başlar. Doğal olarak önce annesini ve kardeşlerini tanıyacaktır. Birinci aydan itibaren her tür oyunu ve yaramazlığı yaparlar. Görme duyusunun gelişimi dördüncü ayın sonunda tamamlanır. İşitme Yavru kedinin işitme duyusu birinci hafta içerisinde gelişmeye başlar. Önce tepki vermeyle sınırlı olan bu duyu ikinci haftadan itibaren kaynağı saptama ve yönelme biçiminde gelişir. Birinci ayın sonunda gelişim tamamlanır. İşitme duyusu kedilerin en önemli silahlarından biridir. Koku Koku duyusu üçüncü hafta sonunda tamamen gelişir. Kediler de iyi koku alırlar.Bilindiği gibi koku söz konusu olduğunda köpekler öncelikle akla gelir, Oysa kedilerin de koku duyusu çok gelişkindir. Ancak iki canlı arasındaki fark bu duyunun kullanım biçimleri ve alanlarında kendini gösterir.Kilometrelerce öteden evine dönebilen kedinin en önemli yardımcısı koku yeteneğidir. Emzirme dönemi Yavru kediler birinci ayın sonunda anne sütü dışındaki besinlerin de farkına varıp, tadını çıkarmaya başlarlar.

 

Öncesindeki dönemdeyse kontrol tamamen annededir.Emzirmenin zamanı anne tarafından belirlenir.Belki de büyüdüklerinde öğünleri kendilerinin belirlemesi konusundaki ısrarları bu duruma bir tepkidir Diğer besinleri tattıkça anne sütüne bağımlılıkları azalır. Fakat o ilk tattan vazgeçmeleri kolay olmayacaktır. Aile Varoluş bilinci yüksek olan kedilerde bireyselleşme iki, üç ay içerisinde gelişir. Bu süreçte annenin öngörülü davranıp, sevimli yavrularla arasına mesafe koyması gelecekte yalnız kaldıklarında kendi kendilerine yetebilmelerini sağlamak içindir. Sosyal olarak her türlü eğlenceyekatılıp, tadını çıkarabilmelerine rağmen tek başına da sıkılmamalarında bu eğitimin rolü büyüktür.


Paylaş:

Kedilerde Duygusal Gelişim Süreci

isimli bilgilendirme sayfası 04 Mayıs 2015, 12:00 tarihinde oluşturulmuştur.
Bu sayfa 10 Mayıs 2019, 09:28 tarihinde güncellenmiştir.