Kediler Neden Ot Yer

Kediler Neden Ot Yer ait tanıtım resmi

Kediler Neden ot yer ?

 

Kedilerin ot yeme nedenleri üzerinde biraz durmak gerekir. Çünkü kedinizin neden ot yediğini bilirseniz. bunun normal yada bir hastalık olup olmadığı haknda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Kedilerin ot yemelerini çoğu kişi normal fizyolojik bir olay olarak kabul eder. Bazılarıysa karınları ağırdığı için kedilerin ot yediğini düşünür. Bir başka görüşse kusmak için ot yedikleri yönündedir.

 

Öncelikle diğer kedigillerin ot yiyip yemediği konusuna bir göz atalım.

 

Hernekadar kedigiller ot yemeyen canlılarsada vahşi doğadaki yabanil kedilerinde zaman zaman ot yediklerini görebiliriz. Bu ot yeme işlemi ardından kusm refleksini tetikler ve kusmaylada mide içeriği boşaltılır. Ev kedilerindede ot yeme ardından kusma refleksi ve mide içeriğinin boşaltılması olayları gözükür ve bu genellikle kendilerini temizlerken yuttukları tüylerin boşaltılması amacını taşır. pek çok hekim bu yönde görüş bildirir. Şayet durum böyleyse bu ot yeme işini normal kabul edebiliriz. Bu durumda olayın fizyolojik olup olmadığını kusulan mide içeriğinde tüy yumaklarının olup olmadığına bakarak karar verebiliriz. yada daha iyi bir yöntem olarak profosyönel mamaların tüyklerin kusulmadan bağırak yoluyla çıkartılması gibi işlevleri vardır. Şayet kediniz gerçek anlamda profosyönel mamalarla beslemeiyorsanız mamanızı değiştirmek bu ot yeme olayını ve kusma işlemini ortadan kaldıracaktır.. Eğer kediniz profosyonel bir mama yediği halde ot yiyor ve kusuyorsa vede kusmuğunda tüyler barındırıyorsa ozaman suçu mamaya atmak gerekir. Mamanızı daha iyi bir mamayla değiştirin.

 

Pek çok hastalığın belirtisi unutmayınızki kusma işlemidir. kusma işleminin gerçekleşmesi için kedinizin illaki ot yemesine gerek yoktur. pek çok hastalık mide bulantısına ve sonuçta kusmaya neden olur. Kusma yukarda anlatılan tüy çıkarmaya yönelik olmuşsa fazla sık gerçekleşmez (haftada en çok 2 kez) şayet kediniz daha sık kusuyorsa ozaman mutlaka veteriner hekiminizle durumu görüşmeniz gerekir.

 

Kedilerin ot yada ot benzeri şeyleri yemeleri veyahut toprak gibi gıda niteliğinde olmayan maddeleri yemeleri pika adı verilen bir hastalığın belirtisi olabilir. mineral madde veya vitamin eksikliğine bağlı şekillenen bu hastalık için burayı tıklayın. Bazanda kedinizin ot yemesi bunlarla hiç alakalı olmayabilir. Bazen kötü alışkanlıklarda ot yemeye neden olur. Belkide kedinizinki sadece hobidir. ot yemek hoşuna gidiyordur. Kedinizin ot yemesinin nedeni ne olursa olsun sonuçta bir kusma olayı gerçekleşiyorsa bu üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. heleki kediniz haftada 2 seferden fazla kusuyorsa bu gerçek bir sorunun işareti olabilir. çünkü kusmayla vucuttan pek çok elektrolit dişarı atılır ve kedinizin elektrolit dengesi bozulur. Bu belki ilk zamanlar dikkat çekecek bir sorun oluşturmaz ama ileriki dönemlerde başınızı bayağı ağırtır. Sonuç olarak kediniz ot yiyip kusuyorsa paniklemenize gerek yok yapabileceğiniz pek çok işlem var ve bunlarla ot yeme derdinden kurtulabilirsiniz Kediniz ot yediği halde kusmuyorsa bununda nedenini araştırmanız gerekir. Alışkanlık ,pika yada zevk sebeplerden biri olabilir. İşin en doğrusunu ve neler yapmanız gerektiğini veteriner hekiminizle yapacağınız görüşme belirleyecektir. Unutmayınızki ot yeme ve kusma hernekadar normalmiş gibi görünsede altında pekçok hastalığı gizliyor olabilir.


Paylaş:

Kediler Neden Ot Yer

isimli bilgilendirme sayfası 04 Mayıs 2015, 12:25 tarihinde oluşturulmuştur.
Bu sayfa 10 Mayıs 2019, 09:29 tarihinde güncellenmiştir.